Gekončík Noční(Leopard Gecko)

Třída:  Plazi (Reptilia)
Řád:  Šupinatí (Squamata)
Čeleď:  Gekonovití (Gekkonidae)
Druh:  Gekončík noční (Eublepharis macularius)
Výskyt:  Indie, Irák, Írán, Afganistán
Velikost:  do 30 cm a až 120g
Rozmnožování:  1-2 vejce, až 10x ročně
Potrava:  Cvrčci, švábi,červy, myší holata

 

Chovná skupina

Gekončíky noční nedoporučuji chovat pouze v párech, protože samci jsou velice aktivní a samici by po čase uštvali. Je ale možné chovat jen jednoho samce a nebo jen několik samiček pohromadě, pokud nemáme v plánu tyto fascinující živočichy rozmnožovat. V jednom teráriu nesmíme chovat více než jednoho samce! Došlo by k vzájemným soubojům, které by mohli skončit smrtí jednoho z nich. Optimální a nejčastější je chov skupinky 1,3 - 5 (tedy jeden samec a tři až pět samic). Já chovám své gekončíky noční doma ve skupinkách 1,5. V takové skupince samec rozdělí rovnoměrně svou pozornost mezi všechny samičky. Upozornění: Gekončík nesmí být chován v teráriu s jinými druhy reptílií.

Terárium

Gekončíky chovám v teráriích 100 x 50 x 50 cm ( Š x V x H). V teráriu mám udělánou stěnu s odpočívadly kde gekončíci mohou vegetit. Velmi důležité je aby měly gekončíci neustále čistý vzduch, ten vytvoříme dostatečným větráním různými otvory v teráriu, ale pozor na průvan. Gekončík noční je rád, když si může vlézt, kam se mu zachce. Proto je dobré umístit mu do terária hodně úkrytů třeba z obráceného květináče s vytvořeným otvorem, obrácenou kokosovou skořápku a nebo třeba umělé imitace skály, kořeny, kůry které se hojně prodávají ve zverimexech a ostatních obchodech se zvířaty, nebo na internetových stránkách výrobců a burzách. Musíme mít hlavně na paměti, že úkryty by měli být nejen hezké a estetické, ale hlavně pro zvíře bezpečné. Do každého úkrytu musíme mít bezproblémový přístup, aby mohl být gekončík noční kdykoliv zkontrolován. Nikdo z nás by přeci nechtěl gekončíka zachraňovat zpod hromádky kamení. Živé rostliny napomáhají udržet vhodné klima a poskytují zvířeti úkryt a stín. Příliš je ale nedoporučuji, jelikož je velmi těžké je udržet na živu, gekončík noční je stejně jednou zničí. O moc výhodnější je do terária umístit rostliny umělé, sice jsou dražší, ale zase vydrží a stačí je jednou za čas omýt teplou vodou. Dále je vhodné terárium každý den rosit vodou a to v době kdy se vypíná světlo. Osvědčilo se mi vodu nastříkat na rozpálený břidlicový kámen který mám umístěný pod bodovkou. Voda se začne vypařovat a to gekončíky stimuluje k lovení.

Důležitá je velká miska na vodu, miska na vytamínový prášek či nastrouhanou sépiovou kost nebo nadrcené očištěné vajíčkové skořápky a miska třeba na moučné červy které mají v k dispozici nonstop. Je nutné měnit vodu minimálně jednou denně a při každé výměně vody misku řádně vyčistit.

Osvětlení a vytápění

Do terárií lze nainstalovat jakékoli světlo já osobně používám úspornou 28Watovou bodovou žárovku v obráceném květináči, není nutností pokud použijete jiný zdroj tepla a nemáte terárium vyloženě někde v hodně tmavém prostředí, pak by totiž gekončík nepoznal kdy je den a kdy noc.  Teplota přes den u gekončíků by se měla pohybovat okolo 28°C maximum je však 32°C.

Krmení

Dospělé gekončíky krmím 3-4x týdně. Není dobré nechávat je přežírat. Občas neví kdy mají dost, takže pár dnů v týdnu nekrmím. Dospělý gekončík noční sežere při krmení 2 - 4 cvrčky. Gekončíkům dopřávám co možná nejbohatší stravu:

  1. Cvrčky
  2. Sarančata
  3. Šváby
  4. Holátka myší (jednou za 14 dní velký obsah tuku)
  5. Moučné červy
  6. Larvy Potemníků brazilských
  7. Larvy zavíječe voskového a bource morušového(výborné na rozkrmování mláďat)
  8. Veškerý smýkaný hmyz

S moučnými červy se to nesmí přehánět - při dlouhodobějším užívání může gekončík noční trpět zažívacími problémy. Veškeré cvrčky je třeba obalovat v práškových vitamínominerálních preparátech. Osobně používám různé směsi (Roboran H, Reptivite, Nutri Mix), Některý gekončík noční přijímá i smetanové krémy, med a hodně zralé měkčí ovoce, s tím ale zkušenosti nemám. Na jaře a v létě doporučuji vyrazit na louku a nachytat kobylky, které se chytají poměrně snadno. V zimě je to ovšem problém, a proto je zvíře odkázáno na hmyz který si doma sám chovám, nebo při nedostatku kupuji ve zverimexech nebo na burzách. Zvíře též potravu vylučuje. Je dobré veškeré zbytky potravy použité i nepoužité odklízet a alespoň jednou týdně vyčistit veškeré znečištěné zařízení terária.

Rozlišení pohlaví

S rozlišením pohlaví nebývá u gekončíků nočních složité. Při správné výživě a teplotě při výchově mláďat se dá pohlaví rozeznat již kolem 3-4 měsíce věku chovance. Všeobecně bývají samci větší a zavalitější než samice. Samec má řadu preanálních pórů a vystouplá pouzdra hemipenisu u kořene ocasu. Jsou to takové dvě malé kuličky v pouzdře za kloakou. Kvůli tomu má také zduřelý kořen ocasu. Tyto znaky samice gekončíka nočního nenesou.

Zimování

Samotnému páření předchází zimování, které lze simulovat nejlépe v podzimním nebo zimním období po dobu jednoho až tří měsíců. Zajistíme to tak, že po tuto dobu nebudeme v teráriu zapínat žádný zdroj tepla. Teplota tím klesne na pokojovou a gekončík noční tím zpomalí svůj metabolismus, takže nebude tak aktivní, ale bude nám pěkně přibírat na váze a zakulacovat se. Budeme ale předkládat stále potravu jako jsou cvrčci, švábi a mouční červi. Myším holátkům se vyhneme a nekrmíme jimi. Musíme zajistit také dostatek vody, aby se v tomto období gekončík noční napil jak je libo. Je však nutné pozorovat zdravotní stav chovanců a při viditelném úbytku na váze ukončit toto zimování. Stačí tak učinit jen pro daného jedince a ostatní můžou odpočívat v klidu dál. V tomto období si odpočinou hlavně samice, které naberou dostatek energie na páření a snášení vajec v nadcházející sezóně. Jakmile budeme chtít zimování ukončit pozvolna začneme teplotu zvyšovat a to je potom úspěšným startérem pro rozmnožování.

Rozmnožování

Nadchází po zimování, hned jakmile zvýšíme teplotu v teráriu. K páření připouštím samice nejdříve v době kdy dosáhnou hmotnosti min. 45g - 50g. Tímto se vyhneme zbytečnému přetěžování samiček a minimalizujeme možnost problému při nebo po snůšce. Obvykle se mi gekončík noční začíná pářit na konci ledna a začátku února. Nelekněte se když samec začne jak o život vrtět ocáskem a začne na samici dorážet - je to součástí páření a není se čeho bát. Samec se při samotném aktu zakousne samičce za krk , podsune ocasem pod ní a dojde k samotnému aktu započetí: Celá akce trvá jen pár sekund, ale za to se opakuje několikrát po sobě a v průběhu celého roku kromě zimování.

Kladení vajec

Gekončík noční klade po dvou, výjimečně i po jednom kožovitém vejci 4x - 10x ročně které zahrabává do substrátu. Snůšky bývají v rozmezí přibližně dvou týdnů až měsíce. Záleží to na věku a kondici samičky.

Inkubace

Nakladená vejce je nutné do 24 hodin od snůšky přemístit do předem nachystaného inkubátoru. Vajíčka ukládám do inkubačních krabiček dvěma způsoby.

  • Každou snůšku zvlášť
  • Do jedné větší krabičky dám vejce z více snůšek

Vajíčka gekončíků inkubuji na perlitu který dobře drží vlhkost a neplesnivý.  Při ukládání vajec do substrátu je důležité dodržet to, aby bylo vejce tak do poloviny výšky zapuštěno do substrátu. Tím pádem se vyvarujeme zbytečnému vysušení vajíček. Jakmile dáme vajíčka do inkubační krabičky a následovně do inkubátoru, neměli by jsme s nimi už jakkoliv manipulovat. Mohlo by dojít k úmrtí zárodku. Pokud dodržíme všechny výše uvedené podmínky, tak se mladý gekončík noční líhne přibližně po 60-70 dnech, při teplotě 26 - 32 °C a 75 -90 % vlhkosti. Po narození měří kolem 70mm a váži jen cca 2g!!! Na teplotě velice závisí i délka inkubace, poměr samiček, samečků a jejich zbarvení. Při teplotách kolem 26- 28°C se líhnou mláďata přibližně po 65dnech a jsou to v naprosté většině samičky. Rovněž při nižších teplotách je gekončík noční v dospělosti tmavší, než mláďata inkubovaná při vysokých teplotách. Při teplotách 29 - 32°C(maximální bezpečná teplota pro inkubaci) se líhne téměř 90% samečků a cca 10% samiček. Všechny mláďata budou světlejšího zbarvení s menším počtem černých skvrn a budou se líhnout už za 45 -50 dní.

Líhnutí

Gekončík noční se líhne od několika málo minut až po celé hodiny. S přesouváním mláďat do odchovných boxů nemusíme spěchat . . . je to přeci jen fuška se z toho vajíčka nějak vysoukat.

Odchov mláďat

Mladé gekončíky odchovávám v malém terárku které vytápím 12W topným kabelem vyložené papírovými ubrousky je to nejvhodnější podklad. Mladý gekončík noční je po vyklubání z vajíčka velice plachý a agresivní. To jej ale přejde jakmile trošku povyroste. Žrát začínají hned po prvním svleku, který je cca 2-4 dny po narození. Dalo by se říci, že mají stejné podmínky jako dospělí chovanci. Je nutná malá miska na vodu ne příliš hluboká aby se gekončík neutopil. Terárko 2x denně rosím aby v ní byla větší vlhkost a tím se mladým usnadnil svlek kůže. Krmím 1 -2x denně cvrčky do velikosti 1/3 - 1/2 hlavičky mláděte, malými šváby a moučnými červy ( jen sem tam a v malém množství, mají nevyvážený poměr vápníku a fosforu). Veškerou potravu obaluji ve vitamínominerálním přípravku. Při dodržení pár zásadních požadavků je odchov mláďat gekončíků nočních bez většího problému. !!! Pozor: v žádném případě nenechávejte větší množství hladových cvrčků s mládětem v teráriu přes noc. Cvrčci by jej mohli napadnout, ublížit mu, pokousat ho nebo i zabít !!! Bohužel i s tímto mám zkušenosti. Nechal jsem cvrčky s dvoutýdenními mláďaty v teráriu přes noc a ráno byl bohužel jeden gekončík noční mrtvý a ohlodaný. Proto doporučuji dát do terária "cvrččí potravu" v podobě kousku nějaké zeleniny či ovoce a několika psích granulí. Tomuto dá cvrček určitě přednost, než syrovému masu. Od doby co to tak dělám jsem s agresivitou cvrčků neměl nejmenší problémy.

Karanténa

Než je u mě nový gekončík noční zařazen do chovu tak musí projít vstupní karanténou. Ta se obecně doporučuje 30-ti denní ale já dodržuji tří měsíční. Jistota je jistota. Během karantény je každý gekončík noční držen individuelně v odděleném karanténním boxu. Jako podklad slouží kuchyňské papírové ubrousky, které jednou týdně měním. V nádrži se nachází jen miska s vodou a domeček. Například roura od toaletního papíru, půlka kokosového ořechu a nebo překlopený obal od pomazánkového másla s otvorem.

Manipulace

Pamatujte na to, že gekončík noční není klasický domácí mazlíček jako pes nebo kočka, proto je třeba s ním zacházet opatrně. Pokud s ním chcete být více v kontaktu, musíte ho na to odmalička pravidelně připravovat. Čím méně jste s ním v blízkém kontaktu, tím lépe pro něj. Samozřejmě jsou i výjimky.